Günümüzde birçok insanın cilt problemleri var. Cilt problemlerini gidermek için krem önerisi arayan birçok insan mevcuttur. Cilt sorunları için oldukça fazla çeşit ürün olduğunu söyleyebilirim. Hametan krem bu ürünlerden biri ve birçok insan bu ürünü severek kullanmaktadır.


Aslında çok eski yıllardan beri eczanelerde ve evlerde bulunan hametan kremin iki farklı çeşidi bulunmaktadır. Hametanın hem krem hem de pomad formatı bulunuyor. Yazımın başlığı her ne kadar hametan pomad ile krem arasındaki fark gibi görünse de bu yazımda hametan krem ile igili tüm detayları bulabileceksiniz.

hametan pomad ile krem arasındaki fark


Pomad Ne Demek?


Değerli arkadaşlar pomadın dilimizdeki karşığı merhem olarak geçmiştir. Yani kısacası pomad aslında merhem demektir.

Hametan Krem Nedir?


Hametan krem hamamelis virginniana adı verilen cadı fındığı etken maddesi ile birçok cilt hastalığına iyi gelen, hem krem hem de pomad formatı bulunan, 30 ve 50 gram alüminyum tüplerde satılan bir üründür.

Hametan Krem Ne İşe Yarar?


İnsanlar hametan kremi uzun yıllardan beri ciltteki sorunlar için kullanmaktadır. Sorunların yanında nemlendirici olarak da kullanılabilen kremin asıl kullanılma amacı ise yanık izleridir. Bunların yanında cilt lekeleri, sivilce izleri ve daha birçok değişik lekelerin giderilmesi için kullanılabiliyor. Fakat bu tarz medikal ürünler kesinlikle uzman tavsiye olmadan kullanılmamalıdır. Çünkü ürünün içerisinde bulunan bazı maddeler reaksiyona neden olabilir.

Hametan kremin Faydaları Nelerdir?


Hametan krem pişik ve tahriş gibi kızarıklara oldukça iyi gelir. Sivilceler sonrasında kalan izleri kısa zamanda yok eder. Yara izlerinin kolay bir şekilde kaybolmasını sağlar. Kurumuş ve çatlamış cildinize bakım yapar ve onarır. Bir nevi cildinize hayat verir diyebiliriz. Çok önemli bir detay daha veriyorum hametan krem cildin renk tonunu eşitler. Ameliyat yaraların, yatak yaralarına ve açık yaralara faydalıdır. Yanık tedavisinde 1. ve 2. derece yanıkların tedavisinde kullanılır.

Hametan Krem Nasıl Kullanılır?


Dediğim gibi bu tarz ürünleri kullanmadan önce bir uzmana danışarak kullanmak oldukça önemlidir. Hametan kremi cidinize uygulamadan önce cildinizi veya süreceğiniz o bölgeyi güzel bir şekilde temizleyin. Bir nohut tanesi kadar kremi parmağınızın ucuna alıp, ovalayarak sürün. Cildiniz kremi emene kadar ovalama işlemini sürdürebilirsiniz. Ayrıca sürdüğünüz yeri kapatmanıza da gerek yoktur.

Hametan Krem Yüze Sürülür Mü?


Bu konuyla alakalı internet üzerinden birçok arama yapılmaktadır. Hametan krem yüze sürülebilir ama sürerken de oldukça dikkat edilmesi gerekiyor. Bir de her rahatsızlıkta tabi ki de hametan krem yüze sürülmemelidir. Hametan krem neye iyi geliyorsa ancak o rahatsızlığın oluşması durumunda sürülmelidir. Hametan krem yüze sürülürken göz ile temas edilmemesine dikkat edilmelidir. Göz ile temas edildiğinde hiç vakit kaybetmeden bol su ile gözlerin yıkanması gerekiyor.

hametan pomad ve krem arasındaki fark
Hametan Krem Yüze Nasıl Uygulanır?


Hametan kremi yüze uygularken vücudunuzun diğer yerşlerine uyguladığınız gibi uygulayabilirsiniz. Gün içerisinde sürdüğünüz bölge temiz olduğu oldu sürece birden fazla kez sürebilirsiniz. Yüzde kalma meselesine gelecek olursak da diğer sorunlar için ne kadar süreyle tatbik ediliyorsa, yüz bölgesine sürüldüğünde de o kadar kalmasında herhangi bir sakınca yoktur. Fakat yüz bölgesi çok daha hassas bbir bölge olduğu için sürerken ve yıkarken daha hassas olmanızda fayda vardır.

Krem ile Pomad Arasındaki Fark Nedir?


Üste değindiğimiz gibi pomad aslında aynı zamanda merhem demektir. Ondan dolayı krem ile pomad arasındaki farka krem ile merhem arasındaki fark olarak bakmamız gerekiyor. Merhem ya da tıbbi deyişle pomad , yağlı olanlara deniyor. Su bazlı olanlara ise krem deniyor. Merhem formatının yağ yapısı çok daha fazla olduğu için deride çok daha fazla kalarak derinin alt seviyelerine nüfuz eder. Yağlı bir format olduğu için su ile yıkamada da kolay kolay geçmez. Bundan dolayıdır ki daha ağır yaralarda krem yerine pomad formu kullanılır. Krem ise yağ değil su bazlı olduğu ve yıkandığında etkisi daha çabuk geçtiği için ciltteki hafif ve deri üstü yaralarda kullanılmaktadır.

Hametan Kremin yan Etkileri Nelerdir?


Hametan kremin piyasada bulunan diğer cilt kremlerine oranla çok daha az yan etkisi mevcuttur. Cildi çok hassas olan bireylerde veya içerisinde bulunan maddelere karşı aşırı derecede duyarlılığı bulunan kişilerde deri döküntüleri, yüz, dudaklar, dil veya gırtlakta şişme gibi belirtiler meydana gelebilir. Böyle bir durumda yapmanız gereken ilk iş bir uzman doktora başvurmanız olacaktır.

Hametan Krem Fiyatı Ne Kadar?


İnternette baya bakmama rağmen kremin tam fiyatını bir türlü bulamadım. Ama genel olarak internette gördüğüm fiyatların 10 ile 20 TL civarında olduğunu gördüm. Konuyla alakalı bir başka yazım olan hametan krem yüze sürülür mü adlı yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

1 Yorumlar

  1. Hametan pomad ile krem arasındaki farkı öğrenmem iyi oldu. Teşekkür ederim.

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski