Bir web sitesinin news kaydına sahip olması bundan bir yıl önce çok daha zor ve önemli iken şimdilerde news kaydı almak çok daha kolay ve eskisi gibi bir öneme sahip değil. Zira son zamanlarda news onayı alan sitelerin içerikleri Google haberlerde öyle kolay kolay çıkmıyor. Bununla birlikte özellikle girilen içeriklerin hızlı bir şekilde index alması için news kaydı çok çok önemli bir etken olmuş durumda. 

Uzun zamandır webmaster forumlarında takılan biri olarak news başvurusu ile ilgili birçok içerik bulunuyor lakin bu içeriklerin hemen hemen hepside Wordpress ile kurulan siteler ile alakalı içeriklerdir. Yani eğer blogger hizmetini kullanan bir siteniz var ise ve siz sitenize news kaydı almak istiyor olsaydınız muhtemelen forumlarda ve arama motorlarında gereğinden fazla araştırma yapıyor olacaktınız ve belkide aradığınız bilgiyi bulamayacaktınız. 
blogger site google news kaydı yapma

Blog Hocası sitesinde Blogger hizmetini kullanıyorum ve bu site ile news kaydını almış bulunmaktayım. Blogger site Google news kaydı yapma başlıklı bu yazımda sahip olduğunuz Blogger altyapılı siteniz ile news kaydı yapma olayını dilim döndüğünce ve bilgim dahilinde anlatmaya çalışacağım. 

Sahip olduğunuz siteye news kaydı başvurusunu yapmak için ilk olarak publishercenter.google.com adresine giriş yapmamız gerekiyor. Giriş sağladıktan sonra sol üst tarafta yer alan yayın ekle butonuna basıp açılan yeni penceredeki gerekli alanları dolduruyoruz.  
Not : Ben bu sitem için news onayı aldığım aldığım sahip olduğum başka bir sitem üzerinden anlatmaya çalışacağım. 
Açılan ilk penceredeki gerekli alanları doldurup ilerledikten sonra karşımıza yayın ayarları bölümü çıkacaktır. Yayın ayarları bölümündeki alanları doldurduktan sonra görsel stiller bölümüne geçiyoruz ve bu bölümde hazırlamış olduğumuz hem kare logo hemde dikdörtgen logoyu yüklüyoruz ve kaydediyoruz. 

Yayıncı panelinde google haberler sekmesini tıklıyoruz ve düzenle deyip yeni açılan pencerede bizden doldurmamızı istediği bölümleri dolduruyoruz. Genel başlığı altındaki kısımları doldurduktan sonra içerik ayarları bölümüne geçmiş oluyoruz. Burada yeni bölüm ekle deyip sitemizin sahip olmuş olduğu feedleri ekliyoruz. Blogger ile hazırlanan bir sitenin ana feed adresi :

https://www.siteniz.com/feeds/posts/default

Bunu ekledikten sonra sıra kategorilerin sahip olduğu feed adresleri eklemek olacaktır. 
Kategori feed adresi de : 

http://www.siteniz.com/feeds/posts/default/-/kategori etiketiniz

Sitemizin feed adreslerini ekledikten sonra incele ve yayınla bölümüne geçiyoruz. 
Bu bölümde de herhangi bir sıkıntı yok ise sitemizi incelemeye gönderiyoruz. 

Blogspot ile google news kaydı  yapma olayını dilim döndüğünce anlatmaya çalıştım. Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski