Abdi İbrahim İlaç tarafından yıllardır piyasaya sürülen Hametan, krem ve pomad olarak iki farklı şekilde sunulmaktadır. Özellikle krem olanlar, hemen her evdeki ecza dolabında veya ilaç kutusunda bulunmaktadır. Hametan pomad, yani daha koyu kıvamlı olan merhem genellikle doktor tavsiyesi veya reçeteyle alınırken, krem ise adeta aspirin gibi sıklıkla tercih edilmektedir. hametan krem yüze sürülür mü “Hametan Krem Yüze Sürülür mü?” sorusu bazı rahatsızlıklara maruz kalanların merak edeceği bir sorudur. İlk olarak, Hametan kremin neye iyi geldiğini bilmekte fayda var. Vazelin likit, yani sıvı parafın ile gliserin içeren krem, bebeklerden yaşlılara kadar herkes için kullanılabilmektedir. Kuruyan, çatlayan ve yarılan derilerde, süt emziren annelerin zedelenen meme başlarında, sıyrılma gibi deri zedelenmelerinde, Güneş yanıklarında ve pişik tedavisinde kullanılmaktadır. 

hametan krem yüze sürülür mü

Hametan Yüze Sürülebilir mi? 

Bu sorunun yanıtı EVET; ancak her rahatsızlıkta sürülemez. Neye iyi geliyorsa, ancak o rahatsızlık durumunda sürülebilir. Örneğin Güneş yanığından kaynaklı yaralar genellikle alında, burun çevresinde ve yanak üstünde gerçekleşir. Bu bölgeler için Hametan krem tercih edilebilir. Ayrıca yüzün bu bölümlerinde oluşan çizik ve sıyrıklarda da Hametan krem kullanılabilir. Hametan kremi yüze tatbik edenler, kesinlikle gözlerine temas etmesine önlem almalıdır. Yani kremi sürüp yüzü yıkamak, duşa, havuza veya denize girmek kremin göze bulaşmasına neden olabilir. Göze teması durumunda hemen bol suyla gözler yıkanmalıdır. Gözlerde yanma veya başka bir rahatsızlık devam ediyorsa zaman kaybetmeden tıbbi destek almak için hastaneye başvurulması gerekmektedir.

Hametan Krem Yüzde Ne Kadar Kalmalı?

Pişiklerde, meme başlarındaki çatlaklarda veya sırt bölgesindeki Güneş yanıklarında ne kadar süreyle tatbik ediliyorsa, yüz bölgesine sürüldüğünde de o kadar kalmalıdır. Bununla birlikte, Hametan krem yüze sürülünce daha dikkatli olunmalı ve gözle teması riskine karşı, gerekirse kısa süre içerisinde krem temizlenmelidir. Bazı vücut bölgelerinde Hametan krem sürüldükten sonra gazlı bezle havayla teması önlenmektedir. Mecbur kalınmadıkça ve doktor tavsiye etmedikçe bunun yüz bölgesine uygulanmaması gerekir. Yani yüze Hametan krem sürülürse açıkta kalması daha iyi olacaktır. Uygulanışı da vücudun diğer yerlerinde olduğu gibidir. Yani ince bir katman sürülüp yavaşça emdirilir. Ardından yapılması gereken bir şey yoktur. Gün içinde de söz konusu bölge temiz olduğu müddetçe birden fazla uygulanabilir. 

Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Diğer tüm ilaçlarda olduğu gibi, Hametan kullanımında da yan etki görülme riski vardır. Vücudun hangi bölgesine sürülürse sürülsün, kaşıntı, deride döküntü, şişme gibi durumlar krem içeriğindeki en az bir maddeye karşı alerji (aşırı hassasiyet) belirtisidir. Kremin kullanımından vazgeçilip doktora bu durumun bildirilmesi gerekmektedir. 

Post a Comment

Daha yeni Daha eski