Her Ders İçin Etkili Not Tutma Yöntemleri

  Eğitim hayatında bilgiler, yalnızca dinleme yolu uzun süreler hafızada yer etmez. Öğrencilerin sıklıkla bu bilgileri tekrar etmeleri gerekir.

Bir öğrenci ders sonunda, dinlediği dersin yalnızca %55’ini hatırlayabilmektedir. Bu oran, dersin tekrar edilmediği durumlarda ise en bir hafta gibi bir sürede %17’lere kadar düşebilmektedir. Bu bilgilerden yola çıkarak diyebiliriz ki, yalnızca dinleme yöntemi ile bilgileri kalıcı hale getirmeyiz. Kalıcı bilgilere sahip olmak istiyorsak, en uygun ve etkili yöntem not tutma yöntemi olacaktır. Peki, not tutma yöntemini kullanacaksak, nelere dikkat etmemiz gerekir? Gelin, hep birlikte göz atalım.

İçindekiler:

Ø  Düzenli Not Tutma

Ø  Defter Edinin

Ø  Denge Kurmaya Çalışın

Ø  Her şeyi Yazmayın

Ø  Kısaltmalar ve Semboller Kullanın

Ø  Notlarınızı Yeniden Yazın

Ø  Farklı Renk Kalemler Kullanın

Ø  Ders Esnasında Tek Renk Kalem Kullanın

Düzenli Not Tutma

Not tutma işlemine dersin ilk gününden itibaren ve düzenli olarak başlanması gerekir. İlk günden itibaren eksiksiz not tutarsanız, sınavlarda başarı dereceniz bu oranda artacaktır. Not tutacağınız kağıt veya defter konusunda da mümkün olduğunca cömert davranın.

Sayfaları açtığınızda, yazdıklarınızı anlayabileceğiniz bir şekilde ve boşluklar bırakarak not almanız faydalı olacaktır. Küçük kağıtlara sıkışık bir şekilde not tutmamaya özen gösterin.

ders için etkili not tutma yöntemleri

Defter Edinin

Not tutmak için bir mutlaka bir defter edinin. Böylece bilgiler daha düzenli kalacak ve tek tek sayfa aramak zorunda kalmayacaksınız. Sayfaların bazı yerlerinde boşluklar bırakmaya dikkat ederseniz, eksik kalan bilgileri sonradan not alma imkanına sahip olabilirsiniz.

Denge Kurmaya Çalışın

Dinleme ve not tutma arasında bir denge kurmaya çalışın. Bütün dikkatinizi yalnızca dinlemeye verirseniz, etkili bir not tutma imkanınız ortadan kalkmış olur.

Benzer olarak çok ayrıntılı not tutmaya girişirseniz, bu kez de anlatılanı anlamayabilirsiniz.

Her şeyi Yazmayın

Not tutarken seçici olmakta yarar var. Öğretmeninizin dikkat çektiği noktaları ya da sizin önemli olabileceğini düşündüğünüz kısımları not almaya gayret edin.

Öğretmeninizin kurduğu birkaç cümleyi tek bir cümlede toparlayabilir, tekrar ettiği bilgileri tekrardan yazarak zaman kaybının önüne geçebilirsiniz.

Kısaltmalar ve Semboller Kullanın

Not tutarken zamandan tasarruf sağlamak ve geri düşmemek için anlatabileceğiniz şekilde çeşitli kısaltmalar kullanmak faydalı olacaktır. Kısaltmaların anlamlı olmalarına dikkat etmeniz gerekir. Aksi halde, notlarınızı açtığınız zaman hangi kısaltmanın hangi bilgiye karşılık geldiğini unutabilirsiniz.

Notlarınızı Yeniden Yazın

Ders notlarını temize çekmek ya da sınav döneminde çalışırken önemli kısımları yeniden düzenleyip ufak notlar alarak da fayda görebilirsiniz.

Derslerde yüksek not alarak başarı sağlamak da bu yöntemin kapısından geçiyor.

Farklı Renk Kalemler Kullanın

Farklı renkte kalemler kullanmanız sayesinde aldığınız notlar arasında kolay bir şekilde bilgilere ulaşabilirsiniz. Aynı kategoride yer alan bilgileri aynı renkli kalem ile not almak, geriye dönüp bilgi aradığınızda size kolaylık sağlayacaktır.

Ders Esnasında Tek Renk Kalem Kullanın

Renklendirme işlemini, notlarınızı temize çektiğiniz zaman yapmanız daha faydalı olacaktır. Böylece zaman kaybı yaşamadan not tutabilirsiniz.

Değerli Blog Hocası okuyucuları, ders için etkili not tutmaders için etkili not tutmakders çalışırken not tutma teknikleriders çalışırken not tutmak gibi etkili not tutma yöntemlerini dilim döndüğünce anlatmaya çalıştım. Yukarıda anlattığım yöntemlerin eksik olduğunu düşünüyorsanız veya bunların sizin aradıklarınız ile alakasının olmadığını düşünüyorsanız arama motorlarına anahtar kelimelerinizi yazarak araştırma yapabilirsiniz.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski