Nutella gerek ülkemizde, gerekse dünyada en çok tüketilen fındık ezmeleri arasında bulunmaktadır. Herkesin menşeini merak ettiği ve Nutella nerenin? Sorusunu sorduğu ürün, bir İtalyan markasıdır.

  •          Hangi Ülkenin: İtalya
  •          Kurucusu: Ferrero (Firma kurucusu: Pietro Ferrero)
  •          Kuruluş Tarihi: 1964
  •          Şehir: Piedmont
  •          Hizmet Bölgesi: Dünya Çapında
  •          Alan: Yiyecek
  •          Ürün: Fındık Ezmesi
  •          Resmi Site: www.ferrero.com (Üretici firma)

Nutella nerenin malı? Ferrero 1946 yılında kurulmuş bir İtalya şirket olup, Nutella adı ilk kez 1963 yılında geçmiştir. Buna karşılık ürünün ilk üretimi 1964 yılında, Alba kentinde bir şehirde yapılmıştır. Bu ilk üretimin başarılı olmasıyla ve oldukça sevilmesiyle beraber seri üretim yapılmaya başlanmıştır. Nutella nerenin markası? İtalyan markası olan ve Piedmont’da yapılan geleneksel üretiminde formülünde yaklaşık yüzde 71.5 oranında fındık ezmesi, yüzde 19.5 oranında çikolata kullanılmaktadır.  Bunun en temel nedeni ise savaş yılları ardından kakao bulmanın zor hale gelmesidir. Nutella nerenin ürünü? Nutella her ne kadar yukarıda verdiğimiz formüle sahip de olsa, farklı ülkelerde kullanılan formül farklıdır. Avustralya’da Nutella üretilirken şeker, aroma (vanilin), hurma yağı, yüzde 13 oranında fındık, soya lesitini-emülgatör ve yüzde 8,7 oranında yağsız süt katıları kullanılmaktadır. Nutella nereli? İtalyan markası olan Nutella Kanada üretiminde şeker, fındık, modifiye hurma yağı, peynir altı suyu tozu, yağsız süt tozu, vanilin ve lesitin kullanılmaktadır.

nutella nerenin malı

Hindistan üretiminde ise yüzde 13 fındık, şeker, hurma yağı, yüzde 7,4 az yağlı kakao tozu, yüzde 8,7 yağsız inek sütü tozu, ilave aroma, emülgatör-lesitin kullanılmaktadır. Dolayısıyla ülkeler değiştikçe, Nutella formülü de farklılık arz etmemektedir.

Peki, Nutella nasıl saklanır? Ülkemizde yoğun olarak kullanılan ve oldukça da sevilen Nutella, buzdolabında saklama gibi bir zorunluluk bulundurmamaktadır. Nutella üzerinde bulunan yazılarda da bu açık bir şekilde belirtilmektedir. Bunu temel nedeni ise içerisindeki şeker miktarıdır. Nutella içerisinde konulan ve mikroorganizmaların büyümesini önlemek için koyulan büyük miktarda şeker, Nutella içerisinde koruyucu bir görev görmektedir. Nutella içerisinde bulunan fındıklardan alınan yağlar eridiği için, Nutella’da sertleştirme yapmaktadır.

Değerli Blog Hocası okuyucuları, nutella nereninnutella nerenin malınutella nerenin markasınutella nerenin ürününutella nerenin firmasınutella nereli gibi internette en çok aratılan nutella menşei ile ilgili sorulara nutella nerenin malı başlıklı bu yazımda dilim döndüğünce cevap vermeye çalıştım. Her şeye rağmen bu yazının sorularınıza cevap olamadığını düşünüyorsanız arama motorlarına sorularınıza cevap olabilecek anahtar kelimelerinizi girerek sorularınıza cevap arayabilirsiniz.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski