Google News Başvurum Ne Zaman Sonuçlanır?

Çok sayıda haber sitesi Google News kayıt talebi sonrası onay süresini merak etmektedir. Değerlendirme sürecinin titizlikle geçtiği söylenebilir.

Google News Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

Geçmiş dönemlerde daha uzun bir süre olduğu bilinen Google News başvurularının günümüzde daha hızlı bir süreç içinde değerlendirildiği bilinmektedir. Değişme payı olmakla beraber 1 gün ile 3 hafta arası bir süre verilebilir. Genellikle ilk haftadan sonra yaygın şekilde sonuçlanır.  Ancak netlik süresi konusunda farklı platformlarda değişik yorumlar da görülebilmektedir.  Bazı site içeriklerinde başvuru sürecinin daha da titizlikle incelendiği için sürecin uzadığından bahsedilmektedir. Bir açıdan haber sitesi durumu da bunda belirleyici olabilir.  Kabul şartlarını yerine getirmiş siteler daha hızlı bir akışa sahip olabilir.

google news başvurum ne zaman sonuçlanır

Google Geç Dönmesinin Nedenleri?

Google News başvuru yapan haber siteleri çok sayıdadır ve bu sitelerin arasından değerlendirme yapan Google yetkilileri, çeşitli nedenlerle geç dönüş yapabilir.  Bu durum çalışma sistemlerinden haber sitesinin içerik ve şartlara uygunluk detaylarına kadar incelenebilir.  Google tarafından belirlenen şartlar belirli olsa da süreci uzatan etkenler söz konusudur. Bunda da güvenilirlik ilk başta gelmektedir.  Yani görünürde hak etmeyen bir sitenin nasıl onay aldığı konusu da bu güvenlikle alakalıdır.

Google News güvenli site ararken yeni siteler varsa daha temkinli yaklaşmaktadır. Binlerce farklı sitenin yeni ve kayıt yaptırmak istemesi nedeniyle süreç belirtilen zamandan da uzun sürebilmektedir. Yani yayınların devamlılığını gördükten sonra onay süreci kolaylaşıyor da denebilir. Ancak sitenizde gereken şartlar varsa ve uzun zamandır kaliteli içerik paylaşıyorsanız, Google onayı daha kolay ve hızlı olabiliyor.

Kabul Edilmemesi Halinde Ne Yapmalı?

Haber sitenizin Google News tarafından kabul edilmemesi halinde, belirtilen şartları yerine getirip getirmediğinizi kontrol ederek yeni bir planlama içerisine girebilirsiniz. Örneğin içerik detayları, formatı, bağlantı kontrolleri, sitenizin zararlı yazılım barındırıp barındırmadığı, düzenli olarak içerik paylaşılması durumu gibi ayrıntılar artı sağlayabilir. Ayrıca sitenizin kamuya açık bilgilerinin de kontrolü sağlanmalıdır. Künye, iletişim, köşe yazarları, açık adres, imtiyaz sahibi ve editör gibi bilgiler tam olarak sitede görülmelidir.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir