Karda Açan Çiçek Kardelenin Hikayesi

Her yaşayan canlının güzel veya çirkin, iyi veya kötü bir hikayesi vardır. Bu hikayeler daha da canlı kılıyor sanki onları. Gelin bu yazımızda karda açan çiçek olarak bilinen kardelen çiçeğinin iki farklı aşk hikayesine bir göz atalım.

kardelen çiçeği hikayesi

Kardelen Çiçeği ve Güneş’e Olan Efsane Aşkı

Kardelen çiçeği, çevresindekilerin anlatımıyla güneşe aşık olur. Esasında hayatında güneşi hiç görmemiştir. Çünkü bilir ki güneşi gördüğü an canından olacaktır. Ama bu aşk içerisinde öyle büyür öyle büyür ki bundan sonra dayanılmaz bir hal alır ve Allah’a dua eder, bana bir defacıkta olsun güneşi görmeyi nasip et diye…. Ve bir gün dayanamaz Allah’ın huzuruna çıkar ve şu şekilde der; “Allahım güneşi görmem amacıyla bana izin ver.” Allah’ta ona şu şekilde seslenir; “Ey kardelen bilmez misin ki sen narin bir çiçeksin ve güneşle karşılaştığın an canından olabilirsin. İyi düşün sana iki gün mühlet veriyorum, ya güneş ya canın .” Kardelen ulu Rabbin huzurundan ayrılır ve düşünür. Ama içerisindeki güneş sevdası resmen onu içten içe kemirir. 2.günün sonucunda Rabbin huzuruna çıkar ve şu şekilde der; “Bu aşk beni öyle büyüledi ki güneşi görmek amacıyla can atıyorum. Yüce Allah’ta ona; “Cesaretini taktir ederim ey aşık kardelen ama bir yandan da üzülürüm, zira canından olacaksın.” der. Güneşin aşkından yanıp tutuşan kardelen güneşi görmenin aşkıyla tutuşurken karın üzerine çıkmaya karar verir. Tam o beyaz karın içerisinden başını çıkardığı an güneşi görür, ama ona daha evvelce söylendiği gibi canından olur. Bu hadise her bireyin kalbinde yer eder. Herkes çocuklarına ve torunlarına bu vakayı anlatır, nasihatte bulunurlar. “Eğer günün birisinde aşık olursan, birini çok seversen KARDELEN gibi cesaretli ol. Eğer KARDELEN kadar cesaretin yoksa sakın aşık olma!!!

Verdiği Sözü Tutmayan Sevgilinin İhaneti

Yıllar evvelcesinde birbirini çok seven iki çiçek varmış. Bunlardan erkek olan, sevgilisini o kadar çok seviyormuş ki; baharda açtıklarında başka çiçeklerden onu kıskanıyormuş. Buna dayanamayan erkek çiçek baharda binlerce çiçeğin içerisinde açmak ve kalabalığın içerisinde kaybolmak yerine kışın dondurucu soğuğunda açarak canından çok sevdiği sevgilisini daha çok görmeyi hayal etmiş .Yine bahar gelmiş, tüm çiçekler toprağı yedi renge boyamışlar. Erkek çiçek kışın kurduğu hayallerini anlatmış. Dişi çiçek sevgilisinin fikirlerini çok beğenmiş, bir daha ki sefere hiç kimsenin açmaya cesaret edemediği, kışın dondurucu soğuğunda açmak amacıyla sözleşmişler. Bahar bitmiş, yaz geçmiş, kış gelmiş. Biricik sevgilisine kavuşma hayali ile yerinde duramayan erkek çiçek, karın bir yorgan gibi kapladığı toprağı delerek yeryüzüne çıkmış. Bembeyaz karlar içerisinde o renkleriyle göz kamaştıran sevgilisini aramış… Ama bulamamış . Ümidini yitiren erkek çiçek bir vakit sonra üzüntüsünden boynunu eğmiş ve soğun şiddetine daha çok dayanamamış ve hayatını kaybetmiş. İşte o günden sonra çok sevdiği aşkı için kışın dondurucu soğuna bile aldırmadan karların içerisinde açan çiçeğe KARDELEN ve ona sadık kalmayıp aldatan sevgiliye HERCAİ adı verilmiş…
Siz siz olun verdiğiniz sözü katiyen unutmayın!!!…

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir