Kullandığım Ücretsiz SEO Analiz Araçları

Her ne kadar web site alanlarında profesyonel derecede bir uzmanlığım olmasa da web site işleri ile baya uzun zamandır haşir neşir olduğumu söyleyebilirim. Birçok sektörde birçok site kurmuşluğum ve site alıp satmışlığım vardır. Hepsinde kar ettim mi tabi ki hayır ama ticarette her zaman kar edilecek diye bir kural yoktur. Site işleri ile uğraşırken ister istemez de tecrübe kazanıyorsunuz ve eğer paylaşmayı seven biri iseniz bu tecrübelerinizi ve bilgi birikiminizi başkaları ile paylaşmak gerektiğini düşünmeye başlıyorsunuz. Bu yazımda anlatacağım, bu süreler zarfında kullandığım Ücretsiz SEO analiz araçlarını dilim döndüğünce anlatıp paylaşmak istiyorum.

ücretsiz seo analiz araçları

Birçoğumuz sitelerimizi kurarken sitemizin hızlı açılmasını isteriz. Bunun için de gider en güzel temaları almaya çalışırız. Sitelerin hızlı olması çok önemli zira siteye giren insanın sitenize girmesi ne kadar kolay olursa o kadar memnuniyet derecesi de o seviyede artacaktır. Bir başka etken ise arama motorları da hızlı olan siteleri daha çok severler. Onun için sitenin hızlı olması çok önemli ve bu durum sitenizi bu yarışta birkaç adım ileriye taşıyacaktır.

HızSitenin hızını kontrol etmek için üç site kullanıyorum. Hepside oldukça kaliteli ve eğer size verilen bilgileri dikkate alarak çalışmalar yaparsanız emin olun çok hızlı sitelere sahip olacaksınız.

https://tools.pingdom.com/
https://gtmetrix.com/
https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/
Backlink Kontrolü
Backlink kontrollerini kolaylıkla yapacağınız iki güzel sitemiz mevcut. Bu iki ücretsiz seo analiz araçlarını kullanarak sitenizin sahip olduğu backlinkler ile ilgili detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

https://www.ranksignals.com/
https://www.seoreviewtools.com/valuable-backlinks-checker/ (100 linke kadar gösteriyor)

DA/PA Kontrolü
Son zamanlarda site ve domain alışverişlerinde bakılan en önemli kriterlerinden biri de DA/PA oldu. Bu konuda oldukça güzel kontrol yapan bir araç olduğunu söyleyebilirim.

https://websiteseochecker.com/bulk-check-page-authority/

Özgünlük
seo analiz araçları

Siteye girilen içeriklerin özgün olması sanırım en önemli kriterlerden biridir. Her arama motoro özgün içerikleri sever ve o siteleri ön plana çıkarmaya çalışır. Dolayısıyla sitenize aldığınız içeriklerin özgünlüğünü kontrol etmek oldukça önemli bir görevdir. Makale özgünlüğü için uzun zamandır kullandığım iki siteyi sizlerle paylaşacağım. Her iki site de işinizi layıkıyla görecektir.

https://smallseotools.com/plagiarism-checker/
https://www.duplichecker.com/
https://plagiarismdetector.net/

Kırık Link Tarayıcı
Bir sitenin çok fazla kırık linke sahip olması o site için oldukça kötü bir durumdur. Onun için ara ara kırık linklerin kontrol edilmesi gerekir. Kırık linklerin kontrol edilmesi için aşağıya bir site bırakıyorum.

https://www.brokenlinkcheck.com/

Anahtar Kelime Aranma Hacimleri
Eskiden insanlar anahtar kelime konusuna kesinlikle şimdi olduğu gibi önem vermezdi. Çünkü son zamanlar her sektörde oldukça fazla sayıda site açıldı ve rekabet arttığı için insanlar olur olmadık kelime analizi yapmaya başladılar. Bunun için çok fazla ücretsiz seçenek olmasa da bu konuda Google çok güzel bir araç yapmış ve anahtar kelimelerin aranma hacimlerine çok kolay bir şekilde bakabiliyorsunuz.

https://ads.google.com/intl/tr_tr/home/tools/keyword-planner/

Dostlar kendim kullandığım ücretsiz seo analiz araçlarını dilim döndüğünce anlattım ve sizlerle paylaştım. Bu konuyla alakalı benim bilmediğim ücretsiz araçlar varsa yorum olarak paylaşırsanız konuya eklerim. Umarım bu araçlar işinize yaramıştır.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir