Pilates Topu Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Konuya girizgah yapmadan önce yine pilates topu ile ilgili olan ama başlıktan biraz farklı bir konuya değinmeden geçemeyeceğim. Pilatesin yazımı ile alakalı bu durumu dile getirmek istiyorum. Zira bazıları yazılması gereken olan pilates topunu plates olarak yazıyorlar. Doğrusu pilates olmalıdır. Ne fark eder diye düşünüyor olabilirsiniz. Bana göre çok şey fark eder. Çünkü bir şeyin doğrusu varken yanlışını yazmak insanları başka şeyleri de yanlış yazdırmaya meyilli hale getirir.

Bu yazım pilates topu seçimi üzerine olacaktır. Yani pilates topu seçerken nelere dikkat edilmeli, pilates topu büyüklüğü neye göre seçilmeli gibi soruların cevabı niteliğinde olacaktır. Dostlar pilates topu seçerken bazı kriterlere dikkat ederek seçim yapılmalıdır. Eğer belli başlı kriterlere dikkat etmeyip pilates topu seçerseniz sonradan fark edeceksiniz ki yanlış topu seçimi yapmışsınız.

pilates topu seçimi

Evde veya spor salonlarında kullanabileceğiniz pilates toplarının birçok rengi ve boyutu mevcuttur. Belki renklerinden dolayı gözünüze en güzel gelen topu almak istiyor olabilirsiniz ama siz onun albenisine kanıp hemen almamalısınız. Çünkü bazı toplar çok kısa sürede patlayabiliyorlar. Onun için alacağınız pilates toplarının mümkün olduğunca sağlam olanlarını almaya bakacaksınız. Yine alacağınız topların kutusu üzerinde yer alan firma ve garanti şartları gibi hususları da göz ardı etmemelisiniz.

Yaygın olarak insanlar tarafından kullanılan pilates toplarının boyları 45 cm, 55 cm, 65 cm ve 75 cm olduğunu söyleyebilirim. Bazı pilates topu üretici firmalar cm cinsinden değerleri renklerle belirtebiliyorlar. Bu gibi durumları da göz önüne alarak pilates topu seçimi yapmanız gerekiyor. Top seçimi yaparken böyle iki arada bir derede kaldığınız zaman topun üzerine oturun, kalçanız hafif bir biçimde dizlerden yukarıda kalacak biçimde bir pilates topu seçimi yapmalısınız. Hemen aşağıya kendi boyunuza göre seçim yapabileceğiniz pilates topu boy ve ebatlarını vereceğim. Bu bilgilere bakarak kendinize en uygun pilates topu seçimini yapabilirsiniz.

pilates topu seçerken

150 – 165 cm boyu olanlar için ideal top büyüklüğü 55 cm’dir.
165 – 180 cm boyu olanlar için ideal top büyüklüğü 65 cm’dir.
180 – 190 cm boyu olanlar için ideal top büyüklüğü 75 cm’dir.

Bu arada iş sadece topu aldığınızda da bitmiyor. Pilates topu seçimini yaptıktan ve aldıktan sonra topu aşırı gergin olacak şekilde şişirmeyin. Topun üstüne oturduğunuzda ya da denge çalışırken top bir miktar içine geçmeli ve hafif çukurlaşmalıdır. Pilates topunu aldınız ve eve getirdiniz. Topunuzu şişirdiniz ve hemen hareketlere başladınız. Hareketlere başlamış olmanız güzel ama burada da dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır. Çünkü yapacağınız ilk hareketler en zor hareketler değil, en basit hareketler olmalıdır. Dengenizi kontrol edip ne durumda olduğuna bakmanız gerekiyor. Kısacası en basit hareketlerden başlamalısınız. Çünkü pilates hareketleri de merdivenin basamakları gibi seviyelerine göre zorluk derecelerine sahiptir.

Pilates topu seçerken nelere dikkat edilmeli ile ilgili bilgilerim dahilinde ve dilim döndüğünce bir şeyler anlatmaya çalıştım. Bu bilgilerin pilates topu seçiminde işinize yaramasını diliyorum.

Bir Yorum

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir