WordPress Sağ Tık ve Kopyalama Engelleme Eklentisi

Web site sahibi olun ve özgün içerik paylaşanların en büyük sıkıntılarından biri de bu kadar emek vererek yazdığı içeriklerin başkaları tarafından çok kolay bir şekilde kopyalanıp kullanılması ve çalınmasıdır. Bu içerik çalınma işi o kadar büyük bir mesele haline gelmiş ki insanlar artık bunun için değişik yöntemler geliştirmeye başlamışlar. Bu yazımda wordpress ile kurulan siteler için bu içerik hırsızlığına bir nebze de olsa çözüm olabilecek bir eklentiden bahsedeceğim. Bu güzel eklentimiz wordpress sağ tık engelleme eklentisi olup oldukça güzel çalışan ve birçok seçeneği olan bir eklentidir.

Bu güzel eklentiyle siteye girenler sağ tık yapamayacak veya yapmaya çalıştığında sizin belirleyebileceğiniz bir uyarı ile karşılaşacaklar. Eklentiyi sitenize kurmak için ilk olarak admin panelinize giriş yapmanız gerekiyor. Admin panelinize giriş yaptıktan sonra eklentiler – yeni ekle yolunu takip ederek arama kutucuğuna WordPress Copyprotect  yazdıktan sonra karşınıza çıkan ilk eklentiyi kurup ve etkinleştirmeniz gerekiyor. Eklentiyi etkinlenleştirdikten sonra admin panelinizi sağ tarafında eklenti ile ilgili ayarları yapabileceğiniz bir buton ortaya çıkacaktır. 

Eklentinin ayarlar bölümüne giriş yaptıktan sonra sizi aşağıdaki görselde gördüğünüz gibi bir görünüm karşılayacaktır. Burada kendinize en uygun seçenekleri seçip kaydettikten sonra artık sitenizde sağ tık ve kopyalama engelleme işlemini başarılı bir şekilde yapmış oluyorsunuz. 

wordpress sağ tık ve kopyalama engelleme

Eklenti görselinde gördüğünüz ayarların açıklamalarını sizinle paylaşmak istiyorum. Eklenti gerçekten güzel bir eklenti ve seçme ve kopyalama işini istediğiniz gibi ayarlayabiliyorsunuz. 

Disable right mouse click: Bu bölümde karşınıza üç seçenek çıkacaktır. Eğer ilk seçeneği işaretlerseniz sağ tıklamayı devre dışı bırakmış olursunuz. İkinci seçeneği seçerseniz sağ tık engelini aktif etmiş olursunuz ama siteye giren kişi sağ tıklama yaptığında herhangi bir mesaj gösterilmez. Üçüncü seçeneği seçerseniz sağ tıklamayı devre dışı bırakmış olursunuz ve sizin istediğiniz mesajı gösterir. 

Disable text selection: Bazen site sahipleri sağ tıklamayı engellemeye çalışır ama siteye girenler istediği gibi metin seçme işini halledebiliyorlar. Bu seçeneği aktif hale getirirseniz metin seçimi devre dışı bırakmış olursunuz ve içerikleri kopyalamak isteyen kişi hiç bir şekilde metni seçemeyecektir.

Display protection information : Bu bölümde başka yerlerin baktığım kadarı ile kullanıcın ekran yakalama ve print screen yapmasını kısıtlar ile ilgili bilgiler gördüm ama ben bu seçeneği aktif ettiğimde sitenin altında eklenti ile ilgili linkler çıkıyordu. Dolayısıyla ben bu kısmı işaretlemedim.

User Setting: Bu bölümde geçerli hale getirdiğiniz ayaların hangi okuyucuları etkileyeceği belirlenir.

En üsttekini seçerseniz adminlere ve yöneticilere seçtiğiniz ayarlar uygulanmaz.
İkinci seçenekte giriş yapmış olan kullanıcılara uygulanmaz.
En alta yer alan seçenekte ise bütün kullanıcılar, adminler dahil bu kurallardan etkilenir.

WordPress sağ tık engelleme ve kopyalama engelleme ilgili olan eklentiyi bilgilerim dahilinde ve dilim döndüğünce anlatmaya çalıştım. Umarım bu bilgiler sizlerin işine yaramıştır.

Yorum Yapılmış

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir